Windsurfing na Karpathos

Wyjazdy windsurfingowe na Karpathos stają się coraz bardziej popularne. I nie ma w tym nic dziwnego.
Warunki windsurfingowe są tu naprawdę doskonałe!

Karpathos to długa i wąska wyspa grecka położona pomiędzy Kretą a Rodos. Słynie z pięknych zatoczek, otoczonych klifami plaż, żywej greckiej tradycji i pewnego wiatru. Wieje tu mocno, w lipcu i sierpniu w niektóre dni dochodzi do 7 -9 Bft. Najlepszy czas pod względem warunków wietrznych na windsurfing na Karpathos to miesiące od kwietnia do października. Najlepiej wieje w zatoce Afiartis, położonej w południowej części wyspy, kilka minut od lotniska.
Zatokę Afiartis tworzą 3 mniejsze zatoki. Są to:

  • Chicken Bay (Speed Lagoon) – położona w sąsiedztwie lotniska, doskonałe miejsce dla początkujących windsurferów, dla dzieci, a także na freestyle. Wieje tu słabiej niż w pozostałych miejscach zatoki Afiartis – średnio o 2 Bft.
  • Gun Bay – dla średnio-zaawansowanych i zaawansowanych windsurferów. Wieje tu silny wiatr, tworzący metrowe długie fale idealne do skoków.
  • Devil’s Bay (Paradise Bay) – najbardziej wietrzny spot – wieje tu mocniej o 1-2 Bft. Woda przy brzegu jest perfekcyjnie płaska, dalej pojawia się „chop” – krótka, nieregularna falka dochodząca do metra wysokości.

W Afiartis znajdują się dwie stacje bazy ION-Club. Główna baza mieści się w zatoce Gun Bay w jednym budynku razem z tawerną i barem „Club Anemos”. Druga baza położona jest przy lagunie w zatoce Chicken Bay. Można korzystać z oferty obu baz i spotów zamiennie. Obie zatoki są monitorowane i dwie łodzie ratunkowe są dostępne na telefon w każdej chwili. Baza ION-Club oferuje kursy i szkolenia prowadzone przez doświadczonych instruktorów na każdym poziomie zaawansowania a także duży wybór sprzętu. Każdy znajdzie odpowiednie wyposażenie,
w zależności od poziomu zaawansowania, predyspozycji oraz panujących w danym czasie warunków.
Cena tygodniowego wypożyczenia deski to 250 EUR w szczycie sezonu- od początku czerwca do końca września. W maju i październiku jest trochę taniej (225 EUR/ 1 tydzień).
ION-Club oferuje także kursy i sprzęt przeznaczone dla najmłodszych. Szkolenia windsurfingowe dla dzieci odbywają się w lagunie, a godziny szkoleń uzależnione są od warunków wietrznych.

Karpathos to doskonałe miejsce nie tylko na windsurfing. Cisza, spokój, wyjątkowe widoki oraz piękne spokojne zakątki powodują, że jest to idealne miejsce na relaksujący wypoczynek. To właśnie tu znajduje się plaża Apella, uważana za jedną z najpiękniejszych plaż Morza Egejskiego.
Nie rozwinęła się tu masowa turystyka, dzięki temu wyspa zachowała swój charakter. Mieszkańcy górskich wiosek wciąż ubierają się w tradycyjne greckie stroje. Będąc na Karpathos warto odwiedzić jedną z takich miejscowości – najpopularniejszą jest wioska Olimpos. W związku z tym, że odległości są tu niewielkie całą wyspę można objechać w kilka godzin.

Chcesz poznać ofertę wyjazdów na windsurfing na Karpathos? Sprawdź w naszej wyszukiwarce na https://www.surftravel.pl/

Wróć