Sardynia – kitesurfing i windsurfing

Sardynia – druga co do wielkości włoska wyspa oferuje idealne warunki na kitesurfing i windsurfing na każdym poziomie zaawansowania. Piaszczyste plaże, bajkowe zatoki, kryształowo czyste morze oraz doskonały wiatr niemal przez cały rok to niewątpliwie najważniejsze walory wyspy. W sezonie letnim najczęściej wieje Mistral – bardzo równy z północnego zachodu oraz Scirocco – suchy ciepły wiatr z południowego wschodu. W tym czasie występuje też Poniente, który przynosi południowo zachodnie wiatry. Wiosną z kolei wieje Tramontana – głównie z północy
i północnego wschodu.

Na Sardynii jest wiele spotów windsurfingowych i kitesurfingowych oferujących różnorodne warunki – od płaskiej wody po fale. Główne z nich to:

 • Porto Pollojest najbardziej znany spot kitesurfingowy w północnej części Sardynii. Polecany wszystkim na różnych poziomach umiejętności.
  Przy wschodnim jak i przy zachodnim wietrze zarówno zwolennicy płaskiej wody jaki fali znajdą tu coś dla siebie. Spot znajduje się na wąskim półwyspie, dzieli się na  2 odrębne strefy, jedna na wschodnim brzegu przeznaczona dla windsurferów, a druga na na zachodnim – dla wszystkich.
  Najlepsze statystyki wiatrowe są w Porto Pollo od czerwca do końca sierpnia.
  W Porto Pollo jest kilka baz: 
  MB-Pro Center, Sporting Club Sardinia, North Kiteshchool Sardinia.

 • La Cintato długa, 3 km plaża z  krystaliczną wodą i białym piaskiem przy wejściu do San Teodoro. Jest to spot dość zatłoczony w okresie letnim, w tym czasie jest oddzielnie wyznaczona strefa kitesurfingu. Najlepsze warunki panują podczas Sirocco. Woda jest tu przejrzyście czysta, płytka i lekko zafalowana wzdłuż plaży. Większe fale występują dalej w głąb morza.Spot La Cinta polecany jest początkującym oraz średnio-
  zaawansowanym kite- i windsurferom.
  W San Teodoro miesci się baza Wet Dreams Surf Shop & Kite School oraz baza Surfstar.
 • Porto Botte – to wielka zatoka z dużą ilością płytkiej wody położona na południu Sardynii. Panują tu świetne warunki do nauki kitesurfingu i całkiem niezłe warunki na freestyle. Płaska płytka woda,wiatr wiejący wzdłuż i do brzegu, piaszczysta plaża. Dzięki termice oraz efektowi dyszy, spot Porto Botte zapewnia codziennie dobre warunki wiatrowe. W okolicy spotu są 2 polskie bazy: Skyhigh i Kiteparadiso. Nie ma tu dobrze rozbudowanej infrastruktury noclegowej. Zakwaterowania trzeba szukać w najbliższych miejscowościach lub mieszkać
  na campingu.
  W pobliżu Porto Botte znajdują się inne spoty, jak m.in.:  Porto Pinno Chia – piękna piaszczysta plaża położona na zachód od Porto Pino w stronę Cagliari, Petrol Beach (La Maddalena) – spot położony ok. 20 min. od Cagliari czy Funtamarre – typowy spot wave położony na zachodnim wybrzeżu na północ od Porto Botte. Jest to miejsce polecane tylko doświadczonym kitesurferom.

Poza kitesurfingiem Sardynia oferuje wiele możliwości aktywnego spędzania czasu. Poza kitesurfingiem i windsurfingiem popularne jest tu m.in. nurkowanie, żeglarstwo, trekking, rowery górskie, golf. Sardynia fascynuje piękną przyrodą, wyjątkowym krajobrazem – zatoki, wyspy, klify, plaże, oryginalnymi obrzędami, folklorem, dialektem, kuchnią opartą na lokalnych produktach.

Dodatkowo zachowało się tu ponad 7000 nuragów – megalitycznych budowli, które do dzisiaj emocjonują naukowców.  Warto zwiedzić stolicę wyspy Cagliari, Park Narodowy Zatoki Orosei i Gór Gennergentu, Barumini i Nuragi – pozostałości po pierwotnych cywilizacjach, starożytne Tharoos i Nora z pozostałościami rzymskimi i wiele innych.

Chcesz poznać ofertę wyjazdów windsurfingowych i kitesurfingowych na Sardynię? Sprawdź w naszej wyszukiwarce na https://www.surftravel.pl/

Wróć