Zanzibar – wyjazdy kitesurfingowe

Zanzibar to idealny kierunek na kitesurfing. Oferuje fantastyczne warunki na kitesurfing na każdym poziomie zaawansowania – zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych kitesurferów.

Zanzibar (nazywany także Unguja) jest wyspą na Oceanie Indyjskim w całości należącą do Tanzanii. Wyspę charakteryzują szerokie i jedne z najładniejszych plaż na świecie z białym piaskiem i krystalicznie czystą wodą oceanu.

Najlepszy czas na wyjazd kitesurfingowy na Zanzibar to styczeń i luty oraz czerwiec, lipiec i sierpień. Te dwa główne sezony uzależnione są od występujących tu wiatrów Kuzi (Kusini)– wiejącego od maja do października z południowego wschodu i Kaskazi – silniejszego i bardziej porywistego, niż Kuzi wiatru z północy występującego mniej więcej od połowy grudnia do lutego.

Na Zanzibarze przez cały rok jest ciepło a temperatura wody utrzymuje się na poziomie 24-25ºC w związku z tym wybierając się na kitesurfing nie ma potrzeby zabierać pianki. W miesiącach od marca do czerwca panuje tu pora deszczowa, jednak nie jest uciążliwa i ma dość nieregularny przebieg.

Zanzibar oferuje sporo doskonałym miejsc do uprawiania kitesurfingu. Najpopularniejszym i wg wielu opinii najlepszym pod względem warunków spotem kitesurfingowym jest Paje – plaża położona na południowo – wschodnim wybrzeżu Zanzibaru pomiędzy Kitete, a Kinazi.

Paje może pochwalić się dostępem do pięknej, szerokiej, piaszczystej plaży. Piasek jest tu niemal biały, a woda krystalicznie czysta i turkusowa. Na spocie znajduje się duża (2 km) laguna z płytką i płaską wodą. Jest to idealne miejsce do nauki kitesurfingu dla początkujących oraz bardzo dobre na freestyle /freeride. Laguna składa się z dwóch części wyraźnie podzielonych przez obszar hodowli alg. Buty raczej nie są szczególnie
potrzebne – choć mogą sie przydać w celu ochrony przed jeżowcami uciekającymi z pobliskiej hodowli. Poza linią rafy napotkamy fale. Jednak wypłynięcie poza lagunę zaleca się jedynie doświadczonym kitesurferom. Na spocie mieści się kilka baz kitesurfingowych, jak np. Kite Cenre ZanzibarAirborne Kite Centre, Zanzibar Kite Paradise.

Poza Paje na Zanzibarze jest jeszcze kilka spotów kitesurfingowych oferujących podobne warunki – laguna z płaską wodą a za rafą fale, słońce, białe plaże oraz doskonały wiatr. Najbardziej znane to:

  • Nungwi – spot kite położony na północy wyspy

  • Pwani – Mchangani (Kiwengwa) – położony na północno – wschodnim wybrzeżu Zanzibar

Poza kitesurfingiem Zanzibar to doskonałe miejsce na wypoczynek – dziewicze, białe plaże, przejrzyste, turkusowe wody oceanu, piękne krajobrazy, zachwycająca roślinność, bogata baza hotelowa oraz wysoki poziom usług. Poza tym istnieje tu wiele możliwości uprawiania innych sportów wodnych jak np. windsurfing, nurkowanie, żeglarstwo, rowery wodne, pływanie z delfinami, itp.

Szukasz wyjazdu kitesurfingowego na Zanzibar? Sprawdź w naszej wyszukiwarce na https://www.surftravel.pl/

Wróć