Kurs kite indywidualny czy grupowy?

Jeśli zdecydowałaś/eś się już na kurs kite, pojawia się pytanie – który kurs wybrać?  Taki, w którym zrobię największy progres? Czy taki, który jest tańszy? Na te i parę innych pytań postaramy się odpowiedzieć w krótkim opisie porównującym oba kursy, ułatwiając Wam wybór między kursem indywidualnym a grupowym.

Kurs grupowy jest dobrym wyborem dla osób, które chcą zaoszczędzić trochę pieniędzy. Jest to kurs tańszy, więc to częsty wybór młodych ludzi, chcących spróbować Kite’a z paczką przyjaciół i spędzić razem aktywnie czas, dobrze się bawiąc.

Natomiast jeśli jesteś sam i dalej decydujesz się na kurs grupowy, w szkole przydzielą Ci kompana, z którym razem będziesz przechodził przez kurs. Warto podkreślić tutaj, że kurs grupowy to ten sam schemat ćwiczeń, jak w kursie indywidualnym, z tym że czas kursu dzieli się pomiędzy dwie lub trzy osoby – a to ma to oczywiście swoje plusy i minusy.

 • Uczenie się na błędach partnera jest to chyba największy plus kursu grupowego.
  W momencie, kiedy skończymy swoją serię ćwiczeń, przepinamy się z naszym kompanem z kursu i wtedy jest o świetna okazja, aby zobaczyć, jak dane ćwiczenie wygląda z boku. Często właśnie dopiero wtedy – słuchając instruktora i obserwując partnera, zdajemy sobie sprawę z własnych błędów. Pozwala nam to wprowadzić od razu korekty przy następnej próbie, przez co progres jest szybszy.
 • W grupie raźniej – to powiedzenie naprawdę się sprawdza, na zajęciach grupowych pojawia się dużo śmiechu i dużo zdrowej rywalizacji, a to daje naprawdę niezłe wyniki. Osoby z grupy motywują się nawzajem do szybszego progresu, przez co częściowo rekompensuje to podzielony między dwoma osobami czas kursu!
 • Cena – kurs grupowy potrafi zachęcić niższą ceną
 • Podzielony czas – należy pamiętać, że kurs grupowy to pakiet godzin, podzielony po równo między osoby z grupy, dla niektórych to minus – choć zależy , jak na to spojrzeć 🙂
 • Pamiętaj, że aby kurs grupowy miał sens – różnica wagi między kursantami nie powinna przekraczać 10 kg (układ kobieta-mężczyzna) lub 20 kg (mężczyzna-mężczyzna)

Kurs Indywidualny to zdecydowanie najczęstszy wybór, idealna opcja dla ludzi chcących cieszyć się pełną uwagą instruktora przez cały kurs. Jest to najszybszy sposób, by stać się samodzielnym kitesurferem.

 • Dynamiczny kurs – przebieg zajęć jest szybki, ale zapewnia oczekiwany progres, instruktor skupia się w 100% tylko na Tobie, co daje świetne rezultaty.
  Pozwala nam to prędzej zapoznać się z mechaniką latawca i jego kontrolą, co przekłada się na szybsze przechodzenie przez ćwiczenia.
 • Więcej czasu na pływanie podczas kursu indywidualnego – często zdarza się sytuacja, kiedy to już po 5 godzinach jesteśmy w stanie przepłynąć się na desce w obu kierunkach, daje nam to extra czas na szlifowanie umiejętności.
 • Brak czasu na odpoczynek – to bywa czasami problematyczne, przebieg zajęć potrafi być intensywny, więc nieco lepsza kondycja jak najbardziej wskazana:)
 • Cena – kurs indywidualny jest droższy

Mamy nadzieję, że te opisy pozwolą Ci zdecydować, na który z kursów chciałbyś się zapisać.
Jeśli dalej nie możesz podjąć decyzji – napisz lub zadzwoń do naszego biura, albo przyjdź do naszej bazy. Na pewno doradzimy, w jakim z kursów się odnajdziesz!
Zapisz się na kurs kitesurfingu w szkole FunSurf z nami „odpłyniesz” i zaliczysz pierwsze skoki! 😀

Wróć