Kitesurfing – jak i gdzie zacząć?

Pytanie, jak zacząć przygodę z kitesurfingiem na pewno nurtuje wielu z Was. Postanowiliśmy przygotować artykuł, zawierający kilka pytań i odpowiedzi, w których znajdziecie niezbędne informacje.
Dowiecie się krok po kroku jak zacząć, jaki kurs wybrać, ile trwają kurs i czy ten cały Kitesurfing jest trudny ?
Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź poniżej. Zapraszamy do lektury 🙂

 1. Czy latanie na tych “SPADOCHRONACH” to jest trudne ?
  to na pewno jedno z najczęściej zadawanych pytań, z jakimi się spotykamy. Kitesurfing nie jest trudnym sportem, wystarczy mieć średnią sprawność fizyczną, posiadać umiejętność pływania i przyjść na kurs naładowanym pozytywną energią ! Te trzy rzeczy wystarczają do ukończenia kursu, który trwa tylko 10 godzin!
  Dużo osób nie zdaje sobie z tego sprawy, że kurs kite jest dość szybki, ukończenie całego kursu pozwala nam już na samodzielne pływanie! To właśnie czyni Kitesurfing coraz to popularniejszym sportem wodnym w Polsce i za granicą!
 1. W jakim muszę być wieku? Ile muszę ważyć ?
  Otóż w kitesurfingu nie ma limitów wiekowych, wielokrotnie naszymi kursantami były dzieci wieku 8,9 lat, jak i osoby w podeszłym wieku – nawet 70-latkowie! Ze względów bezpieczeństwa zaleca się, aby waga przyszłego adepta wynosiła 35 kg i więcej (teoretycznie bez górnego limitu), ten wymóg najczęściej tyczy się dzieci.
  Zapytacie o co chodzi z tą wagą ? Otóż latawiec generuje moc potrzebną nam do ślizgania się z deską po wodzie – kiedy nasza waga jest mniejsza, to zdarza się, że dzieci nie mają wystarczającej siły, by kontrolować ciąg latawca. Tak więc zapisując swoja pociechę na kurs napewno możecie się spodziewać pytania o jego wagę, a to wszystko ze względów bezpieczeństwa.
 1. Czy Kitesurfing to bezpieczny sport?
  Kitesurfing jest bezpiecznym sportem i tak naprawdę dostępnym dla każdego. Kitesurfing to cały czas prężnie rozwijająca się branża, gdzie każda ze szkół kładzie mocny nacisk na bezpieczeństwo. Wszystkie dzisiejsze latawce posiadają parę systemów bezpieczeństwa, które zapobiegają ewentualnym wypadkom. Na kursie zostaniecie przeszkoleni, jak i w jakich sytuacjach ich używać. Dowiecie się również o zasadach panujących na danym akwenie, o prawie drogi, o doborze sprzętu do warunków wiatrowych i wiele innych przydatnych informacji, podnoszących Wasze bezpieczeństwo.

UWAGA! Kitesurfing jest bezpiecznym sportem pod warunkiem stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa! Kitesurfing może być bardzo niebezpieczny, gdy pojawi się brawura, głupota czy zupełny brak wyobraźni i umiejętności!

 1. Dlaczego warto zapisać się na kurs kitesurfingu?
  Wiele osób zastanawia się czy nie spróbować samemu nauki kitesurfingu – przecież jest tyle poradników w internecie opisujących,
  co i jak krok po kroku, można również znaleźć wiele różnych filmików instruktażowych, więc po co komu ten kurs?
  Otóż zapisanie się na kurs jest gwarancją poznania wszystkich tajników Kitesurfingu. Nauka pod okiem wykwalifikowanego instruktora daje Wam gwarancję bezpiecznyego przebiegu zajęć – instruktor przez cały okres kursu dba o wasze bezpieczeństwo na wodzie i zawsze jest przy was, z cenną wskazówką zapewniając prawidłowy rozwój.
  Kurs IKO I/IKO II pod okiem instruktora można skończyć w 3-4 wietrzne dni. W cenie kursu w Fun Surf dostaniecie najnowszy sprzęt firmy Duotone, deska, kask z łącznością radiową, trapez, pianka, kamizelka asekuracyjna. Dostaniecie również możliwość przetestowania sprzętu, dowiecie się podczas kursu, jaki latawiec Wam odpowiada i jaki ewentualnie wybrać po jego zakończeniu – tak więc zyskujecie wiedzę oraz oszczędzacie też pieniądze, które moglibyście wydać na latawiec, który okazałby się tzw. “ nielotem”, blokując wasz progres i czerpanie przyjemności z uprawiania kitesurfingu!
 1. Wiatr, akwen i okres, w którym zacząć kurs, czyli co muszę wiedzieć?
  Nasza szkoła FunSurf mieści się na Helu, a precyzyjniej na Półwyspie Helskim w samej miejscowości Chałupy. To najlepsze pod względem wiatru i akwenu miejsce do uprawiania kitesurfingu w Polsce i na pewno czołowe w Europie! Funkcjonujemy od końca kwietnia do września, jest to okres, w którym jest wystarczająco ciepło, by móc wejść do wody. Decydując się na kurs warto wiedzieć, że minimalną siła wiatru, jakiej potrzebujemy do przeprowadzenia zajęć jest 10-11 węzłów (czyli 3 Beauforty), górnym limitem jest 35 węzłów (czyli 7 w skali Beauforta – wtedy to instruktor decyduje czy dany kursant poradzi sobie w takich warunkach). Wiatr o mocy 13-17 węzłów jest zdecydowanie najprzyjemniejszy, pływanie w takich warunkach pozwala na bardzo szybki progres.
  Ze względu na to, że warunki wiatrowe w Polsce potrafią spłatać “figla”, nasza szkoła jest wyposażona w całą gamę latawców od dużych rozmiarów jak 15m2, 18m2 przeznaczonych do pływania w słabym wietrze, po małe rozmiary 5m2, 7m2, potrzebne do pływania w silnych wiatrach. Tak więc decydując się na kurs kitesurfingu sprawdźcie wcześniej czy będzie wiało – na naszej stronie windsurfing.com.pl możecie zobaczyć prognozę pogody na parę dni wprzód.
 2. Chcę się nauczyć pływać – jaki kurs wybrać ?
  Kurs IKO I/IKO II pozwoli zostać wam samodzielnymi kitesurferami! Jest to 10 godzinny kurs podzielony na dwa etapy. Na pierwszym z nich czyli IKO I przejdziecie przez zajęcia teoretyczne, które odbywają się na brzegu, poruszymy tam między innymi zasady bezpieczeństwa, omówimy różne rodzaje wiatru względem lądu, poznacie charakterystykę i budowę poszczególnych latawców, nauczycie się także przygotowywać sprzęt do zejścia na wodę. Następnie nauczycie się jak sterować latawcem pompowanym w wodzie, dowiecie się jak generować moc, potrzebną nam do ślizgania się po wodzie bez deski wykonując tzw “body dragi”. Przejdziecie również przez akcje samoratunkową tzw “self rescue” Kurs IKO I ma na celu przygotowanie was do następnego etapu – IKO II , gdzie zaczniecie zabawę z deską i zrobicie swoje pierwsze ślizgi! Podsumowując kurs IKO I trwa 4 godziny i przygotuje was do bezpiecznego przejścia na następny poziom szkolenia.
  Kurs IKO II – na tym etapie nauczycie się bezpiecznie poruszać z latawcem i deską, opanujecie, jak wejść w deskę i jak wytworzyć moc z latawca niezbędną do ślizgania się z deską po wodzie.. Przekonacie się, ile plusów dało wam ukończenie pierwszego etapu IKO I, pozwalając skupić się na szlifowaniu pierwszych ślizgów! 🙂 Kurs IKO II trwa 6 godzin, ma na celu przede wszystkim nauczenie was korzystania bezpiecznie ze sprzętu, opanujecie pływanie na desce w lewo/prawo – co czyni was samodzielnymi kitesurferami. Ukończenie kursu (IKO I, IKO II) to poziom gwarantujący waszą samodzielność, z czym wiąże się wystawienie przez naszą szkołę certyfikatu IKO, da on wam możliwość wypożyczania sprzętu na różnych akwenach za granica!
 3. Ukończyłem kurs / nie wykorzystałem wszystkich godzin?
  W przypadku kiedy skończyliście już kurs IKO I/ IKO II i macie ochotę dalej podnieść swoje umiejętności nic nie stoi na przeszkodzie! Następnym etapem jest kurs IKO III Ostatni etap szkolenia, po którym będziecie czuć się naprawdę pewni siebie i swoich umiejętności wychodząc na wodę!. Nauczycie się jak pływać pod wiatr ( czyli będziecie w stanie wracać do miejsca z którego wystartowaliście), zrobicie swój pierwszy skok !, nauczycie się jak zrobić zwroty! Kurs IKO III to ostatni certyfikowany poziom pływania, jego ukończenie świadczy o zaawansowanych umiejętnościach!

  Natomiast jeśli nie udało wam się ukończyć kursu, z powodu słabych warunków wiatrowych lub innych okoliczności nic straconego! U NAS LEKCJE NIE PRZEPADAJĄ! Otrzymujesz od nas VOUCHER do wykorzystania w danym i w kolejnym sezonie.

  Zapraszamy na kursy i lekcje kitesurfingu do szkoły FunSurf na Helu, a dokładniej w Chałupach. Uczymy windsurfingu i kitesurfingu od 25 lat – zaufaj naszemu doświadczeniu!
  Poznaj naszą ofertę  https://kitesurfing.pl

Wróć