Kitesurfing na Madagaskarze

Madagaskar znany jako wyspa Lemurów jest niezwykłym kierunkiem kitesurfingowym. Jest to wyjątkowe miejsce – żyje tu najwięcej lemurów, występuje najwięcej gatunków baobabów oraz okazów roślin i zwierząt, których nie spotka się w żadnym innym miejscu na świecie.

Jest to też wyjątkowy kierunek kitesurfingowy – z jego egzotyką i autentycznością. Nie spotkamy tu tłumów. Zwiedzając wyspę trzeba być jednak ostrożnym, gdyż kilka miejsc ze względu na bezpieczeństwo nie jest polecane.

Najlepszy czas na kitesurfing na Madagaskarze to okres od czerwca do października. Jest to ogromna wyspa, którą cechuje mocno zróżnicowany klimat. Na Madagaskarze można znaleźć sporo miejsc z doskonałymi warunkami na kitesurfing. Są one zlokalizowane głównie na południu oraz na północy wyspy, gdzie znajdują się również dobrze wyposażone szkółki kitesurfingowe.

Najbardziej znane spoty kite w północnej części Madagaskaru to:

  • Babaomby – bardzo dobrze oceniany spot kitesurfingowy polecany kitesurferom na każdym poziomie zaawansowania, położony ok. 45 min. samochodem lub łodzią od miasta Antisiranan (Diego Suarez). Miejsce to słynie z ogromnej turkusowej laguny z czystą i ciepłą wodą oraz idealnych warunków na freeride i freestyle. Jest tu bardzo płasko, płytko i bezpiecznie. Po przekroczeniu rafy występują fale o wielkości od 1 do 2,5 m. Dno laguny jest w większości piaszczyste – mimo to zalecane jest obuwie, gdyż wzdłuż wybrzeża zdarzają się koralowce i kamienie.

  • Sakalava – Sakalava Bay to piękna duża zatoka z płytką i krystalicznie czystą wodą położona ok. 10 km od Diego Suares. Otoczona 3 dużymi skałami i rafą oddaloną ok. 800 m od plaży. Jest to odizolowane miejsce. Woda w zatoce jest idealnie płaska.  Za rafą występują fale od 1 do 2 m wysokości.

  • Manga Be – spot położony nad Kanałem Mozambickim na północno-wschodnim wybrzeżu wysepki Nosy Be. Nosy Be jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc na Madagaskarze. Spot Manga Be uważany jest za bardzo bezpieczny spot polecany szczególnie osobom początkującym. Wieją tu stałe termiczne wiatry z północy i północnego-zachodu głównie popołudniami.

Najbardziej znane spoty kitesurfingowe w południowej części Madagaskaru to:

  • Anakao – spot położony na południe od miasta Toliara. Jest to miejsce charakteryzujące się dużą różnorodnością. Znajduje się tu spora laguna z płaską turkusową wodą – idealne miejsce dla początkujących i na freestyle. Są tu też miejsca dla zaawansowanych: Flamebowls oraz Jelly Babies.

  • Ambolimailaka – spot położony na północ od miasta Toliara, pomiędzy dwoma wioskami rybackimi. Jest to bardzo autentyczne i przyjazne miejsce polecane zarówno początkującym jak i doświadczonym kitesurferom. Znajduje się tu spora laguna z płaską wodą, otoczona rafą. Wiatr jest tu regularny i nie jest zbyt silny. To pozwala na poprawę swych umiejętności w bezpiecznych warunkach.

Madagaskar nie jest jeszcze zbyt popularnym kierunkiem turystycznym wśród Polaków. Jednak coraz więcej ofert wyjazdów pojawia się wśród polskich organizatorów. Ta wielka pod względem wielkości wyspa ma wiele do zaoferowania szczególnie dla fanów przyrody i zachwyca różnorodnością. Znajdziemy tu malownicze krajobrazy, lasy deszczowe, kaniony, egzotyczną roślinność, pustynię, góry, piękne, piaszczyste plaże z rafą koralową.

Chcesz poznać ofertę wyjazdów na kitesurfing? Wejdź na naszą stronę: http://www.surftravel.pl/

Wróć