Kitesurfing Mauritius

Mauritius to prawdziwy raj na kitesurfing – i nie tylko! Oferuje znakomity wiatr, perfekcyjnie płaską wodę, fale, turkusową wodę, szerokie białe plaże a także przyjemne temperatury. Mauritius jest jednym z najbardziej ekskluzywnych wakacyjnych miejsc na świecie. Wyspa położona jest w południowo-zachodniej części Oceanu Indyjskiego, około 900 km na wschód od Madagaskaru.

Najlepszy czas na kitesurfing na Mauritiusie to okres od maja do końca października, kiedy nie ma dokuczliwych upałów – ok. 25 st. C, cyklonów, czy gwałtownych ulew, a statystyki wietrzne szczególnie od lipca do września są znakomite (ok. 90 % dni – powyżej 4 Bft). Jest to jednak kierunek całoroczny i dobre warunki bywają także w innych miesiącach. Należy pamiętać, że styczeń i luty to czas cyklonów, a od grudnia do kwietnia występuje pora deszczowa i w tym czasie mogą wystąpić ulewy. Wtedy też występują najwyższe temperatury powietrza.

Kitesurfing na Mauritiusie można uprawiać w wielu miejscach. Najbardziej popularne spoty kite to:

  • Le Morne – najbardziej znany spot wśród kitesurferów a jednocześnie z najpiękniejszych na wyspie miejsc. Półwysep Le Morne Brabant położony jest w południowo zachodniej części wyspy. Panują tu warunki na kitesurfing na każdym poziomie zaawansowania. Znajduje się tu spora laguna z turkusową płaską i płytką wodą – doskonałe miejsce zarówno do nauki jak i doskonalenia swych umiejętności. Trzeba uważać na skały lub koralowce na dnie laguny – wskazane obuwie. Zwykle wieje tu wiatr ze wschodu i południowego wschodu, a siła wiatru osiąga siłę od 4 do 6 Bft od maja do października. W tym czasie wieje najlepiej. Na zewnątrz laguny za rafą koralową znajdują się dwa doskonałe spoty wave: One Eye i Manawa – światowej klasy spoty słynące z dużych i szybkich fal osiągających od 1 do 8 m wysokości.

  • Bel Ombre – niezatłoczony spot położony w południowo-zachodniej części wyspy, na południe od Le Morne, z charakterystyczną atmosferą małej rybackiej wioski. Jest to dobre miejsce na kitesurfing na każdym poziomie zaawansowania. Znajduje się tu 300 m laguna z perfekcyjnie płaską wodą otoczona rafą, za którą panują doskonałe warunki wave – z falą dla początkujących i dalej dla doświadczonych kitesurferów (warunki porównywalne do One Eye), gdzie fale osiągają do 4 m wysokości. Wiatr stabilny wzdłuż brzegu, dalej bardziej porywisty.

  • Belle Mare – Palmar Beach – spot położony na wschodnim wybrzeżu Mauritiusa przy pięknej szerokiej plaży z ogromną turkusową laguną z perfekcyjnie płaską i płytką wodą. Czasem zdarza się niewielki chop. Jest tu bardzo dużo miejsca i podobnie jak na innych spotach wieje równy stabilny wiatr. Jest to idealne miejsce do nauki lub do doskonalenia trików. Podobnie jak na innych spotach na Mauritiusie poza laguną występują fale, jednak nie jest to najlepszy spot wave na wyspie.

Na Mauritiusie znajduje się wiele szkółek kitesurfingowych. M.in. swoje bazy ma tu ION-Club. Poza kitesurfingiem Mauritius oferuje idealne warunki do uprawiania innych sportów wodnych jak choćby windsurfing, surfing, żeglarstwo a także bardzo popularne tu nurkowanie – poza koralowcami atrakcję stanowią tu zatopione wraki.

Chcesz poznać ofertę wyjazdów kitesurfingowych na Mauritius? Sprawdź na https://www.surftravel.pl/

Wróć