Cabo Verde wyspa Sal doskonała na windsurfing i kitesurfing

Wyspa Sal to doskonałe miejsce na windsurfing i kitesurfing. Jest najbardziej popularną i turystycznie rozwiniętą wyspą archipelagu Cabo Verde (Wysp Zielonego Przylądka). To właśnie na Sal znajdują się najbardziej znane spoty windsurfingowe i kitesurfingowe. Odpowiedni wiatr,  długie plaże, krystalicznie czysta woda i 330 dni słonecznych w roku sprawiają, że jest to często wybierane miejsce na windsurfing i kitesurfing zimą.

Najbardziej popularnym spotem wind i kite na Sal jest Santa Maria, oferujący niemal idealne warunki do pływania po płaskiej wodzie z niewielkim przybojem po faldo do 2,5 – 3 m wysokości – freestyle, speed i wave w zasadzie w jednym miejscu. Jest to idealne miejsce doskonałe na windsurfing i kitesurfing na każdym poziomie zaawansowania – od zupełnie początkujących do zaawansowanych. W Santa Maria znajduje się 8-kilometrowa plaża, na której mieści się kilka spotów o to kilka spotów windsurfingowych i kitesurfingowych o dość zróżnicowanych warunkach. Po lewej stronie plaży wydzielona jest specjalna strefa na kitesurfing. Najsilniej wieje tu od południa do godziny 16:00. Rano wieje słabiej i wtedy panują najlepsze warunki do nauki dla początkujących. Większe fale występują raczej poza zatoką.

W zachodniej części zatoki Santa Maria znajduje się Ponta Sino z falami do 3,5 m gdzie występuje tu ogromny przybój i masywna fala osiągająca nawet 8 m wysokości. Na wschodnim krańcu zatoki znajduje się z kolei spot Leme Welho z mniejszą falą.

Na Sal znajduje się też doskonale znany wśród zaawansowanych windsurferów i kitesurferów spot Ponta Preta – legendarne miejsce z długą oceaniczną falą.
Poza Ponta Preta na zachodnim wybrzeżu występuje kilka innych miejsc dla doświadczonych windsurferów i kitesurferów m.in. Fontona, Ali BabaSecret Spot, Canoa.

Na Sal znajduą się dwie bazy ION-Club. Jedna w nich mieści się w Santa Maria przy hotelu Oasis Atlantico Belorizonte 4*, druga znajduje się w Ponta Lehme. Najlepszy czas na wyjazdy windsurfingowe i kitesurfingowe na Cabo Verde to okres od połowy stycznia do marca, kiedy wieje stały wiatr o sile na poziomie 4-5 Bft w zasadzie każdego dnia. Ogólnie bardzo dobre warunki wiatrowe panują tu od grudnia do maja. W tym czasie
występują też najlepsze fale.

Chcesz poznać ofertę wyjazdów na windsurfing na Cabo Verde? Sprawdź w naszej wyszukiwarce na https://www.surftravel.pl/

Wróć